Żele UV

Oprócz akrylu, do przedłużania paznokci wykorzystuje się również żele UV. Żel zapewnia paznokciom naturalny wygląd i sprawia, że zyskują one wysoki połysk bez konieczności polerowania. Połysk ten utrzymuje się również po zmyciu lakieru z paznokci.

Paznokcie akrylowe są tworzone z pudru i z liquidu (monomeru). Znajduje się w nich chemiczny katalizator, który sprawia, że puder i liquid zaczynają polimeryzować, gdy zostaną ze sobą połączone. Monomer jest składnikiem, który paruje, wydzielając charakterystyczny zapach.

Żel ma podobny skład. Zawiera on składający się z monomerów oligomer, ester akrylowy, fotoinicjator oraz czasem zagęszczacze i pigmenty. Oligomer oraz monomer polimeryzują, czyli rozpoczynają proces zastygania. Z kolei fotoinicjator spełnia tą samą funkcję, co chemiczny katalizator w akrylach. Do utwardzenia paznokci żelowych potrzebna jest specjalna lampa UV. Żarówki w tego typu lampach emitują promienie UVA, a ich moc, potrzebna do utwardzenia danego żelu, określona jest przez jego producenta.

Żele mogą się różnić pomiędzy sobą długością czasu utwardzania. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do pracy z nowym produktem należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.

W ofercie większości firm zajmujących się profesjonalnym przedłużaniem paznokci można znaleźć żele rzadkie oraz żele gęste, czyli budujące. Żele budujące w swoim składzie mają zwykle krzem kosmetyczny, który dodaje wytrzymałości

Istnieje kilka możliwości używania żelu – można nakładać go zarówno na formę, jak i na tipsy. Jako pierwszą zaprezentowano aplikację żelu ESN na białe tipsy ESN.