Zapalenie ropne wałów paznokciowych (zanokcica)

Jest to stan zapalny wałów paznokciowych i otoczenia płytki paznokciowe’, wywołany przez gronkowce i paciorkowce. Objawy są charakterystyczne. Wały paznokciowe są obrzęknięte, zaczerwienione, bolesne, a przy ich ucisku wydobywa się ropna wydzielina. Zmiany dotyczą najczęściej jedneg-: palca.. Przy procesie postępującym może dojść do oddzielenia się płytki paznokciowej. Potwierdzeniem etiologii jest hodowla wydzieliny ropnej.

W RÓŻNICOWANIU uwzględniamy:

– zapalenie drożdżakowe wałów paznokciowych – mniejsza bolesność potwierdzają badania mikologiczne,

– zastrzał (panaritium) – umiejscowienie zmian jest głębsze i sięga nawet ścięgien, stawów i kości. Proces zaczyna się od dłoniowej strony opuszki palca. Występuje większa bolesność i ostrzejszy przebieg. Może wystąpić podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie. Leczenie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej i stosowania leczenia miejscowego i ogólnego.

LECZENIE: stosujemy leczenie ogólne (antybiotyk) oraz miejscowe (okłady odkażające, maści z antybiotykami). Wymagana jest interwencja chirurgiczna. W ciężkich przypadkach trzeba usunąć płytkę paznokciową, by ułatwić odpłynięcie wydzieliny.