Wyprysk

Jest to powierzchowny stan zapalny skóry wywołany różnymi czynnikami. Najczęściej spotykamy wyprysk kontaktowy (contact dermatitis), który powstaje w wyniku zetknięcia się z alergenem w warunkach zawodowych lub pozazawodowych.

Pierwotnym wykwitem jest grudka wysiękowa lub pęcherzyk. Wykwity mogą się zlewać, a w ostrym okresie ogniska są dobrze odgraniczone od otoczenia, z tendencją do łuszczenia. Jeżeli proces się odwleka, przeważają procesy lichenizacji. Zmiany najczęściej umiejscowione są na skórze dłoni, rzadziej stóp. W ustaleniu przyczyny wyprysku bardzo duże znaczenie ma wywiad i obraz kliniczny. Czasami, w celu ustalenia czynnika, w ośrodkach medycznych wykonuje się specjalistyczne próby płatkowe. Przebieg choroby zależy od czasu kontaktu z alergenem i może być ostry lub przewlekły. W różnicowaniu pc a uwagę bierzemy atopowe zapalenie skóry, grzybicę skóry gładkiej.

LECZENIE polega na unikaniu alergenu czy czynnika przyczynowego. Na skórę stosujemy steroidy. Pamiętamy, że na ognisko sączące używamy aerozoli, mleczka, kremów, a na ogniska z objawami rogowacenia i złuszczania – maści. Leki te powinny być stosowane pod kontrolą lekarza. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakteryjnego, stosujemy preparaty o działaniu antyseptycznym. Oprócz leczenia zmian miejscowo, należy stosować doustnie leki przeciwhistaminowe.