Świerzb

Świerzb jest chorobą pasożytniczą skóry, wywołaną przez szczególne rodzaje roztoczy (ascarina). Najczęściej spotykany jest świerzbowiec ludzki. Do zakażenia może dojść nie tylko poprzez spanie w tym samym łóżku co chory, ale także poprzez styczność z jego pościelą, ubraniami czy kontakt płciowy. Przebieg choroby jest skąp o objawowy, a częste kąpiele i zmiany bielizny łagodzą dolegliwości i opóźniając wizytę u lekarza.

Głównym objawem jest świąd, występujący głównie w nocy. Pacjenci budzą się niewyspani, są rozdrażnieni, ciągle się drapią. Po pewnym czasie zauważają ślady zadrapań na bocznych powierzchniach palców rąk, w fałdach międzypalcowych, w okolicy nadgarstków i zgięć łokciowych, fałdach pachwinowych, pośladkach, na brzuchu. U małych dzieci zmiany mogą pojawić się na stopach, u kobiet – w okolicach brodawek sutkowych, a u mężczyzn – na skórze prącia.

Na skórze obok śladów zadrapań mogą pojawić się wtórnie zmiany związane z drapaniem: krostki, pęcherzyki, przeczosy, ogniska sączenia, strupy czy ogniska zakażenia.

W ROZPOZNANIU różnicowym uwzględniamy:

– świąd skóry – brak nor świerzbowca, inna lokalizacja – głównie na skórze pleców;

– wszawica odzieżowa – brak nor świerzbowca, inne umiejscowienie. Występowanie wesz i gnid na ubraniu.

ROZPOZNANIE dokonywane jest na podstawie objawów: wykryciu nor i występowaniu świądu w nocy. W postawieniu diagnozy pomocne może się okazać również bezpośrednie badanie pod mikroskopem.

LECZENIE polega na zniszczeniu wszystkich pasożytów w naskórku i obejmuje całą rodzinę chorego. Najczęściej stosujemy maść Wilkinsona, Novo-scabin, maść siarkową czy Jacutin. Należy również przestrzegać poniższych zasad:

1) przed zastosowaniem maści, należy zażyć gorącą kąpiel,

2) przez pierwsze dni trzy dni trzeba smarować maścią ciało (całe, z wyjątkiem twarzy i owłosionej skóry głowy),

3) maść należy wcierać 1-2 razy dziennie,

4) kolejną kąpiel, w ciepłej wodzie z mydłem, można wziąć dopiero czwartego dnia,

5) bieliznę i ubranie trzeba zmienić: wyprać w najwyższej temperaturze, wyprasować, a następnie na kilka tygodni odłożyć i nie nosić.