Nadmierne pocenie się stóp

Jest konsekwencją zwiększonego wytwarzania potu przez gruczoły potowe. Największa ich ilość jest zlokalizowana w obrębie pach, powierzchni dłoniowych rąk, podeszew, nosa i czoła. Główna rola tych gruczołów to wydzielanie potu i udział w procesach termoregulacyjnych. Wydzielanie potu jest zależne od układu współczulnego. Może występować w stanach fizjologicznych (stres, wzmożony wysiłek fizyczny) lub w stanach chorobowych (gorączka, nadczynność tarczycy, otyłość).

Nadmierne pocenie się stóp może występować samo lub z nadmiernym poceniem dłoni. Chorobie towarzyszy przebarwienie łuków stóp oraz nad-mierne rogowacenie pięt i podeszew W przypadku nieprzestrzegania zasad higieny dochodzi do maceracji naskórka, rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

LECZENIE polega na przestrzeganiu zasad wymienionych przy okazji omawiania profilaktyki i leczenia grzybicy stóp. Ponadto w leczeniu miejscowym stosuje się zasypki zawierające 20-25% aluminium chloratum, 10-30% kwas borowy, zirkonium.

Szczególnie korzystne działanie ma do ogniskowe wstrzykiwanie toksyny botulinowej A, która hamuje wydzielanie acetylocholiny i blokuje współ-czulne unerwienie gruczołów potowych. Z okolicami dłoniowymi należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ może dojść do toksycznego wpływu botuliny na mięśnie. W leczeniu ogólnym stosuje się środki parasympatykolityczne: bellergot, środki neurotropowe (np. hydroksyzyna).

W bardzo trudnych przypadkach wymagana jest konsultacja dermatologiczna.