Liszaj płaski

Jest to przewlekła, niezakaźna choroba błon śluzowych. Podstawowym wykwitem jest grudka o następujących cechach: błyszcząca, o kształcie wielobocznym, koloru różowego, czerwonego lub sinofiołkowego, wykazująca czasem wzmożone rogowacenie. Wykwity są pojedyncze lub liczne, miejscami zlewające się. W obrębie większych zmian obserwuje się siateczkę Wickhama. W bocznym oświetleniu widać delikatną, opalizującą siateczkę, która jest wywołana przerostem warstwy ziarnistej naskórka. Jest widoczna wyraźniej po zastosowaniu na zmiany olejku, gliceryny lub wody. Podobnie jak w łuszczycy, obserwuje się objaw Koebnera, który związany jest z mechanicznym drażnieniem skóry i wysiewem wzdłuż linii drażnienia wykwitów. Wykwity mają różny charakter w zależności od czasu trwania choroby i jej umiejscowienia. Ustępują bez pozostawienia blizn, a czas trwania choroby to nawet parę lat.

Zmiany występują na skórze, błonach śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych oraz na paznokciach.

Zmiany paznokciowe mogą wyprzedzać zmiany skórne. Płytka paznokciowa ulega podłużnemu pobruzdowaniu z linijnym pękaniem oraz scieńczeniu, a także pofragmentowaniu i zanikowi.

Etiologia schorzenia jest nieznana, ale na jej powstanie mogą mieć wpływ leki (przeciwmalaryczne, niesterydowe przeciwzapalne, tetracykliny) lub procesy autoimmunologiczne.