Grzybica paznokci

Zmiany dotyczą keratyny paznokcia i wywołane są przez grzyby naskórkowe trichophyton rubrum. Choroba częściej dotyczy paznokci stóp, co ma związek z nadmierną potliwością tej części ciała, oraz z często występującymi zaburzeniami ukrwienia obwodowego. Początkowo dochodzi do zajęcia przez proces chorobowy bocznych brzegów płytki paznokciowej. Należy pamiętać, że grzybica paznokci może powstać wtórnie jako proces z naskórka dłoni i stóp. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas zabiegów na paznokciach, szczególnie, jeżeli ulegają one urazom.

Objawem zakażenia jest zmiana zabarwienia płytki paznokcia – płytka może być koloru żółtawego a nawet zielonkawego lub brunatnego. Dopiero w dalszym etapie dochodzi do rogowacenia podpaznokciowego i wówczas płytka unosi się do góry, staje się krucha, łamliwa i prowadzi do powstawania coraz większych ubytków w paznokciu. Nawet przy masywnej grzybicy paznokci nie obserwujemy zmian zapalnych wałów i macierzy płytek.

Jeżeli leczenie nie przynosi efektów, to może być to wynik zakażenia drożdżakami lub grzybami do nich podobnymi. Rozstrzyga o tym badanie mikologiczne.

Do rzadkich postaci grzybicy paznokci należy: tinea subungalis – grzyb zajmuje keratynę podpaznokciową oraz leukonychia trichophytica – grzyb atakuje powierzchownie paznokieć dając tylko jego zmętnienie.

W rozpoznaniu różnicowym uwzględniamy:

– drożdżycę paznokci – stwierdzamy stan zapalny wałów paznokci, boles-ność uciskową i samoistną, może dochodzi do ropienia; a łuszczycę paznokci – zajęte wszystkie płytki paznokci, dodatkowo gdzie indziej są ogniska łuszczycy, ujemne badania mikologiczne;

– zmiany troficzne paznokci – powstają w wyniku urazów mechanicznych, zaburzeń rozwojowych. Dochodzi do ubytku w płytkach, ale także do zaburzeń we wzroście paznokcia.

ROKOWANIE jest niekorzystne, ponieważ dochodzi do częstych nawrotów pomimo leczenia.

POWIKŁANIA najczęściej dotyczą grzybicy stóp, ponieważ urazy mechaniczne sprzyjają wnikania grzybów do krążenia i wysiewu alergicznych wykwitów (epedermofitydy). Zwykle w tych wykwitach nie stwierdza się elementów grzyba, co opóźnia rozpoznanie.

Z innych powikłań należy wymienić: zakrzepowe zapalenie żył, nawracającą różę.