Dobieranie kolorów

Z pewnością każdemu zdarzyło się kiedyś poprosić specjalistę o radę: fryzjera o dobór uczesania do okrągłej twarzy czy ekspedientkę w sklepie odzieżowym o znalezienie ubrania maskującego zbyt szerokie biodra. Nie ma się więc co dziwić, że i stylista paznokci może zostać poproszony o podjęcie za klienta jakiejś decyzji, np. dotyczącej wyboru lakieru, akrylu lub żelu.

Jeśli zdecydujesz się na udzielenie klientce rady dotyczącej koloru, powinnaś przeprowadzić z nią najpierw krótki wywiad; zapytać ją o to, w jakich barwach są jej ubrania i dodatki, czy jest osobą żywiołową, czy spokojną, jaką pracę wykonuje, itd. Szukając dla niej lakieru, żelu czy akrylu, trzeba uwzględnić kolorystykę jej garderoby, tak by paznokcie stanowiły efektowne dopełnienie całości. Jeśli dokonasz nietrafionego wyboru, Twoja klientka będzie niezadowolona, a przecież wiadomo, że szybciej zmieni stylistkę paznokci, niż wyrzuci z szafy wszystkie ubrania. Pamiętaj też, żeby osobie żywej i spontanicznej nie proponować mdłych odcieni, a opanowanej i stonowanej – jaskrawych. Nie chcesz, żeby Twoja klientka czuła się niekomfortowo.

Zanim zdecydujesz, jakiego koloru użyjesz, przyjrzyj się dokładnie osobie, która przyszła do salonu – jaką ma karnację, kolor włosów, oczu. Te czynniki również determinują wybór koloru. Typ śródziemnomorski lubi barwy ziemi, ciepłe odcienie, typ skandynawski – kolory związane z żywiołem wody i powietrza.

Dowiedz się, czy klientka przyszła upiększyć swoje paznokcie na jakąś specjalną okazję, bo i tu obowiązują pewne reguły dotyczące dobierania kolorów. Na spotkanie w sprawie pracy najlepsze są neutralne, łagodne barwy. Jeśli klientka wybiera się na bal czy przyjęcie, paznokcie powinny pasować do kreacji. Randka czy impreza w gronie znajomych to świetny moment na wybór zdecydowanych, wyrazistych kolorów – czerni, czerwieni, złota, srebra.